Informace o ústavu
Pracoviště morfologie, fyziologie a veterinární prevence
V současné době zde pracuje deset zaměstnanců (šest akademických pracovníků) a šest doktorandů. Pracoviště zajišťuje výuku předmětů, které zahrnují znalosti v oblastech anatomie, histologie a morfologie zvířat, fyziologie zvířat, buněčné biologie, interakce zvířete a stájového prostředí, biologií a chovem zájmových zvířat a zoohygienou a prevencí chorob. Pro výuku má ústav k dispozici histologickou cvičebnu, pitevnu, rozsáhlou sbírku trvalých anatomických preparátů a cvičebnu fyziologie - nově v budově M (Mendelův biotechnologický pavilón).
Výzkum pracoviště je zaměřen na studium morfologických, fyziologických a imunologických vlastností obranných mechanismů mléčné žlázy skotu během akutního zánětu, zejména v souvislosti s problematikou modulace přirozené imunitní odpovědi mléčné žlázy na infekci Gram-pozitivními bakteriemi. Dále jsou sledovány ukazatele vnitřního prostředí zvířat ve vztahu k užitkovosti i parametry mikroklimatu stájového prostředí, impedanční vlastnosti tkání pohlavního ústrojí a etologie psů. Pro jednotlivé tématické oblasti výzkumu má ústav histologickou laboratoř, laboratoř hematologie a klinické biochemie.
- Účast, resp. spoluúčast na řešení projektů (NAZV MZe ČR, GA ČR, Výzkumný záměr AF MENDELU, IGA AF MENDELU, ESF).
- Spolupráce s ostatními stejně zaměřenými pracovišti vysokých škol v tuzemsku, s pracovišti AV ČR (např. VUVL).
Pracoviště genetiky živočichů
V současné době zde pracuje šest zaměstnanců (dva akademičtí pracovníci) a čtyři doktorandi. Zajišťuje výuku předmětů, které postihují spektrum znalostí nutných k dobré orientovanosti v oblasti genetiky obecné, molekulární, populací a kvantitativní ve vztahu ke šlechtění a diverzitě hospodářských zvířat a dalších živočichů. K dispozici má moderně zařízené výzkumné molekulárně genetické laboratoře, Laboratoř sekvenování a akreditovanou Laboratoř agrogenomiky. Pro studenty slouží dvě výukové laboratoře molekulární genetiky.
Pracoviště ústavu garantuje tyto studijní obory:
- Od akademického roku 2014/2015 je na naší fakultě poprvé nabízen bakalářský obor Molekulární biologie a biotechologie garantovaný naším ústavem.
- Od roku 2003 je akreditován dvouletý magisterský studijní obor Živočišné biotechnologie ve formě prezenční i kombinované.
- Absolventi všech biologicky zaměřených univerzit se mohou dále specializovat v doktorském studijním oboru Molekulární biologie a genetika živočichů.
- Habilitační obor a obor ke jmenování profesorem Genetika živočichů
Vědecko-výzkumná činnost v oblasti molekulární genetiky, genomiky a fylogenetiky živočichů:
Základní a aplikovaný výzkum (podpořen projekty GAČR, CEITEC, MŠMT, NAZV) - zajišťují laboratoře genomiky živočichů a sekvenování. Hlavními tématy jsou studium genetických polymorfismů (vyhledávání mutací a jejich mapování - strukturní genomika); exprese genů regulující vývoj a růst svalů prasat; asociací genetických markerů k ekonomicky významným vlastnostem zejména u prasat a skotu; studium genetické variability a diverzity u různých plemen prasat, skotu, koní či psů a dravců.
- Využití vědních disciplín a nástrojů v rámci fakulty v oblastech výuky a výzkumné činnosti, spolupráce s ostatními ústavy.
- Účast, resp. spoluúčast na řešení projektů (NAZV MZe ČR, GA ČR, Výzkumný záměr AF MENDELU, FRVŠ MŠMT, IGA AF MENDELU, ESF).
- Spolupráce s ostatními stejně zaměřenými pracovišti univerzit v ČR (VFU Brno) i v zahraničí (Slovensko, Polsko), s pracovišti AV ČR (např. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR - Liběchov).
- Poskytování služeb v oblasti konzultační a poradenské činnosti, atd.
Rychlé odkazy
Vše, co potřebujete
- Zápisy z Kolegia děkana AF
- Docházka MENDELU
- Akreditace MENDELU
- UIS
- Informační portál MENDELU
- Formuláře
- Úřední deska
- El. info zdroje
- Office 365
- Katalog UK
- OVZ
- OBD
- Hlášenka o vzniku výsledku VaV
- DOI
- Podpora VaV
- Projekty MENDELU
- IGA AF MENDELU
- Výzkum.cz
- O hodnocení a financování vědy
- Portál NAZV
- Kurzy
- GSGM